صیانت از سلامت زوار اربعینبه گزارش همسو نیوز، به نقل از وبدا، حسین عرفانی رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در سفر به زاهدان با بیان اینکه رسالت و وظیفه اصلی کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین صیانت از سلامت زوار اربعین با اجرای دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی در تردد‌های مرزی است؛ گفت: بدون شک مهمترین وظیفه کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین در سیستان و بلوچستان نیز اجرای دقیق نظام مراقبت سندرمیک و ثبت داده‌های فنی و بهداشتی در محل ورود زوار عزیز پاکستانی است و کارکنان بهداشت و درمان در موکب‌های سلامت مستقر در نقطه صفر مرزی میرجاوه و زاهدان، پیشگیری از بیماری‌های واگیر را با حساسیت مد نظر قرار داده‌اند.

عرفانی ادامه داد: ارزیابی و غربالگری تمامی زوار ورودی به کشور و ثبت بیماری با اولویت پانزده گروه از علایم و نشانه‌ها، در سامانه نظام مراقبت سندرمیک در موکب‌های سلامت میرجاوه و زاهدان یکی از ارزشمندترین اقدامات حوزه سلامت برای برگزاری هرچه باشکوهتر مراسم راهپیمائی اربعین است.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت روند خدمت رسانی کمیته بهداشت و درمان اریعین استان سیستان و بلوچستان را به زائرین عزیز پاکستانی مطلوب ارزیابی کرد و گفت: وظیفه خود می‌دانم تا از مجموعه اقدامات بهداشت فردی، بهداشت محیط و همچنین تدارک خدمات و اقلام‌های درمانی مورد نیاز زوار اربعین توسط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تقدیر و تشکر کنم.

سید مهدی طباطبایی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در جلسه جمع‌بندی بازدید مسئولین وزارت بهداشت از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تمامی زائرین پاکستانی در بدو ورود توسط کارکنان کمیته بهداشت و درمان اربعین، واکسیناسیون و تب سنجی می‌شوند.

طباطبایی از پیاده‌روی اربعین به عنوان عامل توسعه جنوب شرق کشور نام برد و گفت: تمامی اتفاقاتی که در پایانه مرزی میرجاوه و زائر سرای امام رضا (ع) رخ می‌دهد به برکت اربعین است.

وی افزود: ویزیت پزشکان و دندانپزشکان، بیماریابی، بستری موقت بیماران، انجام مراقبت‌های ویژه مادران باردار واحد مامایی، کلر سنجی منابع آبی، گندزدایی آب، بازدید از مراکز تهیه، طبخ و توزیع مواد غذایی، نمونه برداری از مواد غذایی، آزمایشگاه، خدمات دارویی و ارائه آموزش‌های سلامت از جمله دیگر اقداماتی است که توسط کمیته بهداشت و درمان اربعین در جهت مراقبت از سلامت زائران و پیشگیری از ورود بیماری به کشور در موکب‌های سلامت زاهدان و میرجاه صورت می‌گیرد.

طباطبائی با اشاره به حضور فعال داوطلبین سلامت در موکب‌های سلامت زاهدان و میرجاوه گفت: تعداد زیادی از داوطلبان سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و همچنین طلاب آشنا به زبان اردو برای انتقال آموزش‌های سلامت به زائران، مدیریت پسماندها، بهداشت آب و مواد غذایی مشارکت دارند.

گفتنی است، بازدید از زائر سرای امام رضا، بازدید از پایانه مرزی میرجاوه، بازدید از بیمارستان دارالشفای میرجاوه و شرکت در نشست کمیته سلامت اربعین از جمله برنامه‌های رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در سفر به زاهدان بود.

انتهای پیام

منبع:ایکنا